Klavierspēle

Klavierspēle

Taustiņinstrumentu spēle

Klavieres ir viens no populārākajiem mūzikas instrumentiem.  Apbrīnojami daudzveidīgs un izteiksmīgs instruments, kas ir vienlīdz piemērots gan klasikas, gan džeza, gan populārās mūzikas atskaņošanai. Tās var dominēt skatuves centrā kā iespaidīgs solists un var atkāpties otrajā plānā, nodrošinot neuzkrītošu pavadījumu pat biklam dziedātājam. Tās ir spējīgas vienas pašas skanēt kā vesels orķestris, bet jau nākamajā mirklī saplūst vienotā harmonijā ar jebkuru instrumentu. Šis daudzkrāsainais instruments, ko reizēm salīdzina ar mākslinieka paleti, ir iedvesmojis komponistus radīt vienus no skaistākajiem skaņdarbiem mūzikas vēsturē. 

Ludvigs van Bēthovens bija tas, kurš savos darbos spilgti nodemonstrēja šī instrumenta plašās iespējas. Viņa mūzika lika klavierēm atdzīvoties un burtiski dziedāt. Beidzot mūzikas pasaulē bija ienācis instruments, kas tik ilgi bija gaidīts, un sākās periods, ko raksturoja jauna stila mūzika — kaismīga un romantiska. Frideriks Fransuā Šopens, kas ir slavens ar savas klaviermūzikas neparasto poētiskumu, klavieres uzskatīja par lielisku līdzekli, kā iedzīvināt mūzikā savas domas un jūtas. Savukārt Ferenca Lista spēcīgā, kolorītā mūzika klavierēm lika skanēt kā veselam orķestrim, un viņa virtuozitāte klausītājus aizrāva un saviļņoja.

Pazīstamākie pianisti Latvijā - Vestards Šimkus, Brāļi Andrejs un Georgijs Osokini, Reinis Zariņš, Juris Žvikovs, Ventis Zilberts u.c.