Arvīds Žilinskis

Kopš 2002. gada 1. jūnija Jēkabpils mūzikas skola nes Arvīda Žilinska vārdu.

Latviešu komponists, pianists, profesors un pedagogs A. Žilinskis dzimis 1905. gada 31. martā Saukas pagasta Lejas Ārendzānos, gleznainā Saukas ezera un Ormaņkalna tuvumā.

20. gadsimta 50./60. gados Latvijā popularitātes ziņā tautas vidū Arvīdam Žilinskim nav līdzinieku. Viņa mūzika ir viegli uztverama, melodiska, latviskas labsirdības, patiesas mīlestības un dzimtenes skaistuma piepildīta.

Pirmais pasaules karš komponistu bija aizvedis uz Harkovu, tomēr 1920. gadā A. Žilinskis turpina studijas Latvijas Valsts konservatorijā pie B. Roges (klavierspēle) un J. Vītola (kompozīcija un teorija).

A. Žilinskis bija Rīgas Tautas konservatorijas un LVK klavierspēles pasniedzējs, obligāto klavieru katedras vadītājs, kopš 1967. gada - profesors. Pedagoģiskā darba pieredze atspoguļojas izdevumā Klavierspēles skola.

Arvīda Žilinska autorkoncertu skaits Rīgas koncertzālēs un dažādos Latvijas novados sasniedzis vairākus simtus; komponists pats tajos piedalījies, atskaņodams savu klaviermūziku un dziesmu pavadījumus.

A. Žilinska darbu klāstā ir ap 550 solo un kora dziesmu, 100 latviešu tautas dziesmu apdaru koriem un ansambļiem, mūzika teātriem, operas un baleti, instrumentāli darbi.

Ik pēc diviem gadiem A. Žilinska Jēkabpils mūzikas skolas zālē notiek skolas rīkoti, starptautisku atzinību guvuši jauno vokālistu un jauno pianistu konkursi, kuros jāatskaņo komponista Arvīda Žilinska mūzika.