Arvīda Žilinska ekspozīcija un latviešu komponistu klaviermūzika Latvijas simtgades priekšvakarā
22.11 2018

Arvīds Žilinskis ir latviešu Pučīnī, tā par komponistu ir sacījis Siguldas Opermūzikas svētku organizators  Dainis Kalns.

Mūsu mīļās Latvijas simtgadi gaidot, skolas pūtēju orķestra brašajām skaņām skanot, 15. novembra pēcpusdiena piedzīvoja svarīgu notikumu, jo viena no skolas telpām atdzimusi citā veidolā, mainot krāsas un mērķi. Skolā ir tapusi komponista Arvīda Žilinska piemiņas ekspozīcija.

Ceļš uz domu izveidot komponista piemiņas ekspozīciju aizsākās pirms četriem gadiem, brīdī, kad iepazinām sabiedrībā plaši pazīstamu cilvēku, kurš ar savu darbošanos iepriecinājis ne vienu vien Latvijas iedzīvotāju. Tas ir neviens cits kā Francis Sokolovskis - dziedātājs, gleznotājs, akmeņkalis, koka figūru izgatavotājs un filmu režisors. Pavadot laiku sarunās, uzzinājām, ka Sokolovska kungs sava laikā ir uzturējis ciešu draudzību ar komponistu, pat iedziedājis Žilinska dziesmas, safilmējis komponista dzīves ikdienu un svētku reizes. Darbs pie šī projekta sākās brīdī, kad vecās kinolentes ieguva jaunu elpu, pārtopot DVD formātā un tā pakāpeniski senie videomateriāli, dziesmu kasetes pārtapa mūsdienīgā ietērpā.

Rūpējoties par komponista piemiņas saglabāšanu un daiļrades popularizēšanu, domājot par jaunajiem mūziķiem, skolas audzēkņiem, kuri latviešu mūzikas vēstures stundas varēs apgūt šeit, arī tapa šī ekspozīcija. Telpu  paredzēts izmantot arī kā mācību klasi. Nenoliedzami liels darbs vēl jāiegulda pie koncentrēta mācību satura izstrādes, lai audzēkņi paši radošā un atraktīvā veidā varētu izzināt un iepazīt latviešu mūzikas vēstures dārgakmeņus.

Bērnu mūzikas Baltais tētiņš – tā par Arvīda Žilinska personību savulaik teicis muzikologs, komponists, LMA profesors Oļģerts Grāvītis.

Mūzikas skola tradicionāli rīko Starptautiskus jauno vokālistu un jauno pianistu konkursus. Konkursu repertuāra pamatā ir komponista dziesmas un klaviermūzika. Šīs ekspozīcijas esamība būs saistoša arī minēto konkursu dalībniekiem, ciemiņiem un citiem interesentiem, kuriem būs iespēja iepazīt komponista daiļradi, skatīties vēsturiskus videoierakstus un klausīties komponista sirsnīgās dziesmas, izjusto klaviermūziku, vareno opermūziku un ļauties “Baltā tētiņa” mūzikas radītajām noskaņām. Šajā pēcpusdienā siltu noskaņu radīja klavierspēles klases audzēkne Elza Eglīte, atskaņojot bērnu iemīļoto skaņdarbu Mazā dejotāja.

Ekspozīcijas atklāšanā piedalījās Saukas bibliotēkas vadītāja, komponista dzimtās mājas Lejas Arendzāni gide Velta Lāce un komponista dēls Valts Žilinskis ar ģimeni, kuri bija patīkami pārsteigti par ekspozīcijas tapšanu. Ekspozīciju veidoja mākslinieki Raimonds Vindulis un Jānis Purcens.

Mūzikas skola sirsnīgi pateicas Jēkabpils pilsētas pašvaldībai, LKKF par projekta līdzfinansējumu, SIA Ošukalns un personīgi Aigaram Nitišam, biedrībai Sēlpils tautskola  par finansiālu atbalstu un Žilinsku ģimenei, Veltai Lācei, Jāzepam Brencim par palīdzību materiālu aktualizēšanā un satura veidošanā.

Daiļa mana tēvu zeme, jo Latvijā ļauts piedzīvot četrus gadalaikus.

Dzīva mana tēvu zeme, jo te dzīvo dvēselēs bagāti, darbos aši, svētkos priecīgi cilvēki.

Liela mana tēvu zeme, jo Latvijas vārds un cilvēku darbi ieausti Eiropas un pasaules gobelēnā.

Gudra mana tēvu zeme, jo Latvijas sabiedrības neatņemama un svarīga daļa ir mūsu talantīgie bērni un jaunieši.

Ekspozīcijas atklāšanas pasākuma turpinājumā - Latvijas simtgades svētku programma Dzimis Latvijā. Skaistāko, sirsnīgāko koncerta daļu bija sagatavojuši klavierspēles nodaļas audzēkņi un skolotāji. Koncertā skanēja latviešu komponistu klaviermūzika gan solo atskaņojumā, gan klavieru ansambļos.

Dziedāja zēnu koris, skanēja kora klases audzēkņu balsis un tika sumināti mūzikas skolas  skolotāji, īpaši tie, kuri ar grūto, bet skaisto darbu, konkursā  Talants Latvijai pavasarī ieguva kordiriģenta, sabiedriskā darbinieka, konkursa idejas autora Arnolda Skrides balvu 2000 eiro apmērā, ko skolai dāvināja Latvijas Bērnu fonds.

Vislielāko cieņu ar milzīgo, nesavtīgo, augsti profesionālo darbu mūsu skolā ir iemantojusi klavierspēles skolotāja Antra Korņejeva. Pateicoties skolotājas un audzēkņu  darbam lieliskā tandēmā, Daniela Grugule un Kristiāna Podniece Latvijas simtgades priekšvakarā tika sveiktas īpaši, jo skolas dzīvē ienākušas ar daudzām, lielām uzvarām Valsts un Starptautiskos konkursos.

Izsaku lielu pateicību koncerta organizētājiem, skolotājiem un dalībniekiem!  Paldies, svētku koncerta idejas autorei Ligitai Tuntulei un koncerta vadītājai Dārtai Kristīnei Ozoliņai!

Sirsnīgs paldies par spēka vārdiem Jēkabpils Domes priekšsēdētāja vietniecei sociālos jautājumos Līgai Kļaviņai!

Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skolas direktore  Smaida Ščerbicka